loading...

Co to jest magnes stały?

Odkryte pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym niedrogim typem magnesu stałego. Ich siła, drobny rozmiar , a także niski koszt zapewniły wielki progres technologii audio, w konstrukcji silników elektrycznych plus wielu różnych obszarach.

Neodymowe magnesy wyprodukowane są ze konglomeratu zwanego NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Są w grupie magnesów metalicznych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Porządek elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im wytwarzać intensywne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, jednak magnetyczne pola są tak silne, iż daje się budować bardzo drobne magnesy, zaś mniejsze magnesy są w ostatecznym rachunku tańsze.

Analogicznie jak w wypadku pozostałych mocno magnetycznych budulców, magnesy neodymowe są łamliwe, dlatego dodaje się im specjalną osłonę profilaktyczną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, czy szczególnie sprężystego surowca, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe istnieją w rozmaitych mutacjach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do mocy magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, jakie potrzebują szczególnego, wolnego od metalu wnętrza. Maszyny takie posiadają magnesy, które działają z mocą mniej więcej 3 Tesli.

Wszelkie wyroby ferromagnetyczne gubią własny magnetyzm w wyniku ocieplania; temperaturę, w jakiej trwonią macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe gubią swoją moc w zakresie temperatur od 80 oC do 230 stopni C w zależności od typu magnesu. Choć najniższa temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest przecież mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu pozostałych materiałów magnetycznych.

Neodymowe magnesy zapewniły skonstruowanie specjalistycznych słuchawek dousznych. Żeby mała wkładka słuchawkowa wykorzystywała odpowiednią siłę, żeby dźwięk brzmiał dobrze, magnesy w przetwornikach audio wymagają silnego pola magnetycznego. Wprawdzie słuchawki douszne funkcjonowały przed magnesami neodymowymi, nie przydawały się jednak do odsłuchu o doskonałej jakości. Miniaturowy wymiar i doskonała dokładność odtwarzanego dźwięku wkładek dousznych wiele wniosły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Mnóstwo wdrożeń neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są wykorzystywane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w silnikach elektrycznych, które wymieniają napędy spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi i w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze gatunki neodymowych magnesów generują określone ryzyka, o których należałoby wiedzieć. Dwa magnesy mogą przybliżyć się wzajemnie z dostateczną siłą, by się rozłupać lub nawet połamać palce, jeśli dłoń znajdzie się na linii ich przyciągania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy potrafią zdusić przewód pokarmowy, powodując ból i niebezpieczne zranienia. Intensywne pola magnetyczne potrafią utrudniać funkcjonowanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest również odpowiednio intensywne, by usunąć dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Neodymowe magnesy o okazałych gabarytach nie powinny być przesyłane drogą lotniczą bowiem potrafią upośledzać działanie nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasz firmowy serwis https://xlink.com.pl już nie obsługuje przeglądarki Internet Explorer. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube