loading...

Magnes neodymowy - cóż to za materiał?

Skonstruowane na w latach osiemdziesiątych minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym niedrogim rodzajem magnesu stałego. Ich moc, mały rozmiar oraz niewysoki koszt umożliwiły ogromny progres w technice audio, w konstrukcji napędów elektrycznych plus wielu pozostałych branżach.

Neodymowe magnesy wykonane są ze konglomeratu zwanego NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Są w grupie magnesów metalowych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich pozwala im generować silne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, ale magnetyczne pola są tak niezwykle silne, iż wystarczy tworzyć naprawdę małe magnesy, a przecież drobniejsze magnesy są w finalnym rozrachunku tańsze.

Analogicznie jak w charakterystyce innych silnie magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są łamliwe, dlatego dodaje się im dodatkową warstwę przeciwrdzewną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, bądź bardziej plastycznego budulca, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe powstają w różnych klasach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to do skuteczności magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które wymagają osobnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Maszyny takie mają magnesy, które pracują z energią około 3 Tesli.

Jakiekolwiek wyroby ferromagnetyczne tracą swój magnetyzm w wyniku ocieplania; temperaturę, w jakiej tracą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy zatracają swoją wytrzymałość w szczycie temperatur od 80 stopni C do 230 oC w zależności od gatunku magnesu. Choć skrajna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest przecież mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu innych materiałów magnetycznych.

Magnesy neodymowe zapewniły skonstruowanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Aby mała wkładka słuchawkowa miała właściwą skuteczność, by dźwięk rozbrzmiewał idealnie, magnesy w przetwornikach audio wymagają dużego pola magnetycznego. Choć douszne słuchawki funkcjonowały przed magnesami neodymowymi, nie nadawały się wszakże do odsłuchu o doskonałej próbie. Mały wymiar i odpowiednia wierność przetwarzanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Niemało zastosowań magnesu neodymowego znaleźli Hobbyści. Są stosowane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w silnikach elektrycznych, które wymieniają silniki spalinowe w modelach samolotów, łodzi oraz samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Potężniejsze modele neodymowych magnesów powodują określone ryzyka, o których trzeba mówić. Dwa magnesy mogą przybliżyć się wzajemnie z wystarczającą mocą, żeby się roztrzaskać lub nawet połamać palce, jeżeli ręka będzie akurat na drodze ich przybliżania. Gdy dochodzi do połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, powodując dyskomfort , a przede wszystkim poważne obrażenia. Intensywne magnetyczne pola mogą zakłócać działanie rozruszników serca. Są jednocześnie wystarczająco silne, żeby skasować dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej lub z dysku. Większe gabarytowo magnesy neodymowe nie mogą być wysyłane transportem lotniczym bowiem mogą utrudniać działanie urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, lecz nasza strona https://xlink.com.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube