loading...

Zastosowania magnesów w naszym codziennym życiu.

W przeciągu dnia wiele razy kontaktujesz się z magnesami niejednokrotnie nie zdając sobie z tego sprawy. Mają one ważną rolę w różnorodnej gamie narzędzi, od prostych maskotek, słuchawek i głośników czy kart kredytowych po specjalistyczne narzędzia choćby sprzęt do rezonansu magnetycznego. Rozmiar magnesów waha się od ledwo dostrzegalnych plamek po przemysłowe potwory o wadze kilku ton. Rzeczone wielkie są bardzo dostrzegalne, te niewielkie często pochowane są wewnątrz przeróżnych urządzeń gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych czy handlowych, realizując swoją funkcję w ciszy i będąc przy tym zupełnie niedostrzegalnymi.

Elektronika i magnesy.

W laptopach stosuje się magnesy do przechowywania danych na przykład na nośnikach pamięci. Magnesy transformują kierunek materiału magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które potem prezentują binarne dane. Później komputer czyta profil z każdego segmentu materiału magnetycznego i dekoduje je na dane zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika. W miniaturowych głośnikach , które spotykasz w komputerach, telewizorach i radiach również stosuje się magnesy. Wewnątrz głośnika cewka z drutu i magnes zmieniają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Magnesy są wszędzie.

Magnesy demonstrują szeroki arsenał wdrożeń w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, zarazem silniki elektryczne stosują magnesy do zmiany energii elektrycznej z powrotem w energię mechaniczną. W czasie odzysku elektromagnesy w żurawiach chwytają , a także transportują duże kawałki metalu, niekiedy ważą tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do izolowania wartościowych rud metali od pokruszonej skały. W przemyśle spożywczym owe magnetyczne separatory wykluczają niewielkie elementy metalu z ziaren i innych sypkich lub płynnych towarów spożywczych. Gospodarze hodujący bydło używają magnesów do wybierania kawałeczków metalu, które na przykład krowy potrafią spożyć w czasie wypasu. Krowa połyka magnes razem z jedzeniem. To na pewno nie jest kawał. Magnes poruszając się przez organizm zwierzęcia wychwytuje cząsteczki metalu.

Magnesy w służbie zdrowia.

Magnesy trafiają się w poszczególnych powszechnie stosowanych urządzeniach medycznych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Wyzyskują one silne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, eksploatując sygnał do powstania silnego, dokładnego obrazu kości, narządów i innych tkanek. Magnes w takich urządzeniach jest niezwykle intensywny - tysiące razy potężniejszy niż popularne magnesy hobbistyczne. Innym przeznaczeniem leczniczym magnesów jest uleczanie nowotworów. Doktor wstrzykuje wrażliwy magnetycznie płyn w obszar nowotworu następnie używa mocnego magnesu do wyzwalania energii cieplnej w strefie zainfekowanej. Wysoka temperatura zabija komórki nowotworowe bez szkody dla zdrowych organów.

Każdy dzień z magnesem.

Zapewne możliwe, że jest to dla Was nie oczywiste, ale w zwykłym domu spotkać możecie sporo magnesów. Na lodówkach magnesy trzymają papiery, otwieracze do butelek tudzież inne małe pamiątki przyczepiane na zwykle metalowych drzwiach lodówki. Kompas kieszonkowy obraca igłę magnetyczną, by pokazać trasę na północ. Czarny pasek magnetyczny z tyłu karty kredytowej gromadzi informacje w identyczny, technologicznie rzecz ujmując, sposób, jak dysk twardy komputera. Odkurzacze, blendery , a także pralki mają napędy elektryczne, które pracują dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy odnajdziecie w telefonach, dzwonkach do wrót , a także w zabawkach dla dzieci. Nasz byt dookoła nas jest pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasza firmowa strona https://xlink.com.pl już nie obsługuje Microsoft IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube