loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, ale dopiero dziś naprawdę doceniane w walce o naszą Planetę.

Wiele elektrowni stosuje ruchome magnesy do przekształcania energii kinetycznej i magnetycznej w prąd elektryczny. Poprzez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną stając się tym samym idealnym rozwiązaniem dla przemysłu z uwagi na prostą architekturę, jednak także na zdrowy charakter wytwarzanej energii. Zespolona energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z drutu miedzianego pobudza przepływ elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Wypada mieć w pamięci, iż generator elektryczny wykorzystujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "czyni" wciąż obecnego w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, zaś wyłącznie go "porusza". Można to porównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, jednak nie "produkuje" wody w rurach.

Czytelność struktury projektu daje ci takie możliwości, iż potrafisz sam wykonać generator magnetyczny ewentualnie dynamo magnetyczne z surowców, które kupisz w sklepie ewentualnie chowasz w swoim rodzinnym warsztaciku. Zbudowanie takiego generatora to łatwy eksperyment, który jest kluczem na udowodnienie skuteczności generatorów magnetycznych. Konieczne produkty to rurka z surowca, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Magnes, miarą odpowiadający średnicy przygotowanej rurki (nie potrzebuje być kulką czy owalem byleby nie był zbyt drobny). Niewielka ilość izolowanego przewodu miedzianego (długość zależy od wielkości rurki). Wręcz kawałek sztywnej tektury, izolacyjna taśma i niewielka żarówka LED.

Z kartonu należy wyciąć dwa pierścienie tak by dało się je przyczepić na tulei. Otoki trzeba zamontować około 25 mm od siebie zachowując zarazem około 10 mm na obu stronach tulei. Taką konstrukcję otulić taśma izolacyjną między otokami z tektury oraz na zewnętrznych stronach tulei. Potem przewód miedziany owinąć wokół tulei między elementami tektury, od 1000 do 2000 razy, zostawiając kilka centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, zwisających luźno, aby można było później dołączyć do nich żarówkę LED. Przyczepiając nasze źródło światła pozostałości drutów wystarczy po prostu owinąć wokół siebie i zaizolować taśmą izolacyjną tak aby żarówka stanowiła jednolitą całość z już skończonym elementem na którym nakręciliśmy drut. Wewnątrz rurki umieszczamy magnes. Teraz ryglujemy końcówki rurki i w ten sposób generator prądu jest wykończony. Teraz wystarczy całość wprawić w ruch, istotne by magnes w środku tulei poruszał się z jednego krańca na drugi, by żarówka LED zaświeciła.

Jasne, że w tym ćwiczeniu generator uruchamiamy energią własnych mięśni. Nie inaczej się zdarza gdy uruchomimy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie napędzają rower, natomiast koło roweru porusza dynamem, dynamo w efekcie generuje niezbędny strumień energii elektrycznej konieczny do uruchomienia źródła światła. Na owej podstawie działają również latarki z dynamem, które zwykle poruszamy przy użyciu korbki ładując tą metodą akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich łatwo można zmienić na siłę wody, wiatru czy morskich fal.

Jasne, że urządzenia dostarczające , wykorzystując tą procedurę, ogromne ilości mocy elektrycznej są zdecydowanie bardziej skomplikowane, lecz co do zasady funkcjonują identycznie niczym nasz mini generator magnetyczny skonstruowany w gospodarskich realiach.

Namawiamy wypróbować aby naocznie osądzić i w ten sposób zaprezentować innym jak nietrudno jest zabiegać o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasza strona https://xlink.com.pl już nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube