loading...

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, lecz dopiero teraz rzeczywiście doceniane w grze o naszą perspektywę.

Mnóstwo elektrowni wyzyskuje ruch magnesów do przetwarzania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Poprzez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną stając się tym samym doskonałym panaceum dla przemysłu ze względu na prostą architekturę, ale i na ekologiczny rodzaj wytwarzanej energii. Zespolona energia pola magnetycznego i dodatkowo pęd magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego powoduje przemieszczanie się elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Należy pamiętać, że generator elektryczny wyzyskujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "tworzy" nieustannie obecnego w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, a tylko go "przesuwa". Można to przyrównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, jednak nie "wytwarza" wody w rurach.

Prostota struktury projektu daje ci takie możliwości, że możesz samodzielnie stworzyć generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z surowców, jakie zdobędziesz w hipermarkecie lub chowasz w własnym domowym warsztacie. Zbudowanie takiego generatora to łatwy sprawdzian, który jest sposobem na pokazanie mocy generatorów magnetycznych. Niezbędne surowce to rurka z materiału, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Magnes, średnicą odpowiadający średnicy stworzonej rurki (nie potrzebuje być kulką czy owalem byleby nie był zbyt mały). Niewielka ilość izolowanego przewodu miedzianego (porcja zależy od wielkości rurki). Faktycznie skrawek sztywnej tektury, izolacyjna taśma plus małej mocy żarówka LED.

Z kartonu trzeba wyciąć dwa otoki tak aby można je było umocować na rurce. Pierścienie należy umieścić orientacyjnie 25 mm od siebie zachowując jednocześnie orientacyjnie 10 mm na obu końcach rurki. Całość osłonić taśma izolacyjną pomiędzy kawałkami tektury i na zewnętrznych stronach tulei. Potem drut miedziany zawinąć wokół tulei między otokami z tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zachowując kilka centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, wiszących luźno, aby była możliwość później podłączyć do nich nasz źródło światła. Przyczepiając żarówkę końcówki drutów można zwyczajnie zawinąć wokół siebie i dodatkowo zabezpieczyć taśmą izolacyjną tak by żarówka składała się na jednolitą całość z już gotowym elementem na którym nakręciliśmy izolowany drut. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Teraz zatykamy końcówki pojemnika co sprawia, że generator prądu jest wykończony. Teraz wystarczy urządzenie uruchomić, na przykład potrząsając ręką, istotne by magnes w środku tulei poruszał się z jednego krańca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w opisanym teście generator uruchamiamy energią swoich mięśni. To samo dzieję się kiedy podłączymy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie poruszają rower, a koło roweru porusza dynamem, dynamo wówczas wytwarza potrzebny strumień energii elektrycznej nieodzowny do uruchomienia źródła światła. Na owej zasadzie funkcjonują także lampy z dynamem, które przeważnie napędzamy przy użyciu korbki ładując taką metodą akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich prosto można wymienić na siłę wody, wiatru czy morskich fal.

Jasne, że urządzenia dostarczające , wykorzystując tą drogę, ogromne porcje energii elektrycznej są o wiele bardziej skomplikowane, jednak co do istoty pracują identycznie niczym nasz mini generator magnetyczny stworzony w gospodarskich warunkach.

Zachęcamy spróbować by samodzielnie osądzić i w ten sposób zademonstrować innym jak łatwo jest walczyć o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona https://xlink.com.pl nie obsługuje przeglądarki Internet Explorer. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube